Organizator

Image

KONFERENCJA HYBRYDOWA

XLVI
Szkolenie - Konferencja
Producentów Ryb Łososiowatych

Image

Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych to uznana organizacja producentów akwakultury, zrzeszająca osoby fizyczne i prawne, które zajmują się profesjonalną produkcją ryb, przede wszystkim łososiowatych, ale także innych gatunków perspektywicznych rynkowo. Od ponad dwudziestu lat dbamy o nieustanny rozwój hodowców ryb łososiowatych. Dzięki temu, że w naszym gronie skupiamy prawie wszystkich przedstawicieli branży pstrągowej w Polsce, staliśmy się prężną i silną organizacją zajmującą się promowaniem rozwoju naszej branży oraz walką o jej interesy. Szukamy praktycznych sposobów na wsparcie codziennej działalności hodowców. Od dnia 30 stycznia 2017 roku SPRŁ zyskało status Uznanej Organizacji Producentów (UOP) – który daje Stowarzyszeniu szereg narzędzi do realizacji celów spójnych dla zasad kształtowania wspólnego rynku oraz istotnych dla całej branży.

SPRŁ jako Uznana Organizacja Producentów w sektorze rybołówstwa i akwakultury a także ze względu na możliwość uzyskania wsparcia finansowego w ramach działania 5.1 Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 realizuje zadania założone w Planie Produkcji i Obrotu.

Kształt Planu Produkcji i Obrotu opracowanego przez Stowarzyszenie dostosowany jest do specyfiki branży i organizacji skupiającej podmioty akwakultury, które zajmują się chowem i hodowlą ryb łososiowatych.

Image

Statut naszego Stowarzyszenia – dostępny jest na stronie internetowej www.sprl.pl i szczegółowo opisuje cele Stowarzyszenia Producentów Ryb Łososiowatych. Jednym z naszych podstawowych zadań jest reprezentowanie branży przed organami państwowymi – zwłaszcza odpowiedzialnymi za legislację mającą wpływ na akwakulturę w Polsce. Wielokrotnie z sukcesem, broniliśmy interesów hodowców, skupiając się na żmudnym i rzetelnym dostarczaniu merytorycznych argumentów. Nasi przedstawiciele z pełnym zaangażowaniem biorą udział w konsultacjach dotyczących przepisów weterynaryjnych, uregulowań dotyczących ochrony środowiska i gospodarowania wodami oraz utrzymują stały kontakt z urzędnikami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiedzialnymi za legislację dotycząca rybactwa. Dzięki monitorowaniu stanu polskiego i europejskiego prawa regulującego kwestie istotne dla naszej branży, na bieżąco informujemy Członków Stowarzyszenia o zmianach i trendach w przepisach nas dotyczących. W miarę możliwości udzielamy pomocy prawnej naszym Członkom – w formie porad udzielanych przez kancelarię prawną, z którą współpracujemy, ale także przyłączając się jako strona do postępowań administracyjnych czy sądowych dotyczących zrzeszonych w SPRŁ hodowli.

Równie ważną inicjatywą Stowarzyszenia jest prowadzenie Serwisu Statystycznego Stowarzyszenia Producentów Ryb Łososiowatych – Serwis SPRŁ, czyli ankiety produkcyjnej polskiego sektora producentów ryb łososiowatych, który został przejęty w 2013 roku od nestora polskiego rybactwa prof. zw. Stanisława Bontempsa.

Nasze Stowarzyszenie opracowało Strategię Rozwoju Zrównoważonej Akwakultury Intensywnej 2020, dokument stanowiący swego rodzaju mapę drogową dla branży w najbliższych latach, której poszczególne rozdziały odnoszą się do najistotniejszych dla nas zagadnień.

Jesteśmy członkiem Federacji Europejskich Producentów Akwakultury (ang. Federation of European Aquaculture Producers – FEAP) oraz Komitetu Doradczego do spraw Akwakultury (ang. Aquaculture Advisory Council – AAC), które umożliwiają nam walką o interesy hodowców na poziomie międzynarodowym.

Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zrealizowało:

  • Kampanię społeczną „Teraz pstrąg!” współfinansowaną z funduszy UE w ramach PO RYBY 2007 – 2013
  • Kampanię promocyjną „NASZ PSTRĄG — Złap pstrąga na zdrowie" zrealizowaną w 2018 roku przez Stowarzyszenie wraz z partnerem handlowym - siecią Biedronka a projekt współfinansowany był ze środków Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

 

Nasz Pstrąg

W najbliższej perspektywie kolejna kampania promocyjna, której start planujemy w 2020 roku.

Następną inicjatywą wprowadzoną przez Stowarzyszenie w 2019 roku jest nadanie hodowlom naszych Członków Certyfikatu NASZ PSTRĄG.

Misją Certyfikatu NASZ PSTRĄG jest promowanie najwyższej jakości produktów, a także ich twórców i sprzedawców. Wspólnie tworzymy siłę Certyfikatu NASZ PSTRĄG.

Znak „Nasz Pstrąg”:

  • zapewnia lepszą identyfikowalność naszych rodzimych hodowców ryb;
  • mówi o silnych aspektach zdrowotnych i proekologicznych produktu, jakim jest pstrąg lub jego przetwory;
  • niesie ze sobą komunikat dla konsumentów o źródle pochodzenia ryb (lokalny producent), a także o spełnieniu wysokich zrównoważonych norm produkcyjnych przez podmiot oferujący taki produkt;

Hodowle ryb łososiowatych oznaczone certyfikatem “Nasz pstrąg” to hodowle odpowiedzialne.
Certyfikat „Nasz Pstrąg” stanowi potwierdzenie, że oferowana ryba jest bezpieczna dla człowieka a jej wyhodowanie odbywa się z poszanowaniem środowiska i prawa.

Image

Drugim priorytetowym celem Stowarzyszenia Producentów Ryb Łososiowatych jest szeroko pojęta działalność szkoleniowa i dydaktyczna. Organizowane corocznie Konferencje - Szkolenia Hodowców Ryb Łososiowatych są tak skomponowane, aby ich tematyka maksymalnie odpowiadała na potrzeby hodowców. Nieustannie śledzimy nowinki technologiczne oraz wszelkie pojawiające się inicjatywy, które mogą przyczynić się do rozwoju naszej branży. Staramy się propagować nowe technologie powstające w kraju, dlatego też od 2015 roku prezentujemy je Państwu podczas Technologicznych Targów Akwakultury. Więcej informacji na temat naszych aktywności krajowych i zagranicznych znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.sprl.pl.

Z każdym tygodniem nasza organizacja rośnie w siłę oferując nową jakość działania na niespotykaną dotąd skalę. Naszym celem jest skupienia w swoich szeregach jak największej ilości podmiotów profesjonalnie zajmujących się chowem i hodowlą ryb – nie tylko łososiowatych.

Co zrobić, aby zostać Członkiem naszego Stowarzyszenia? Prosimy o kontakt z biurem a chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Informacje formalne dotyczące przystąpienia dostępne są również na naszej stronie www.sprl.pl

Serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy!

Dane kontaktowe

Stowarzyszenie Producentów Ryb Łososiowatych
Al. Wolności 30/105
84-300 Lębork
tel. +48 59 862 27 27
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizator

logo sprl small

Stowarzyszenie Producentów
Ryb Łososiowatych
84-300 Lębork, Aleja Wolności 30/105
Tel. Biuro: [+48] 59 862 2727
Adres email: biuro@sprl.pl

W Serwisie wykorzystujemy pliki typu cookies, które podczas przeglądania Serwisu są zapisywane przez system teleinformatyczny w systemie Użytkownika. Pozwalają one na późniejszą identyfikację Użytkownika w przypadku ponownego połączenia z Serwisem z urządzenia, na którym zostały zapisane.

Pliki cookies zbierają dane dotyczące korzystania z Serwisu przez Użytkownika, a ich głównym celem jest ułatwienie Użytkownikowi korzystania z Serwisu, dostosowywanie Serwisu do potrzeb i oczekiwań (personalizacja podstron Serwisu), oraz badanie ruchu Użytkowników w ramach Serwisu

Szukaj